Merhaba,

Adalet Nöbetinde yan yana gelmiş tüm dostları sevgi ile selamlıyoruz.

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği, ADAM-DER, Taksim Dayanışmasının bileşenlerinden biri. 

Gezi’de;  yan yana omuz omuza hep birlikte alanlardaydık. Gezi’nin aydınlığını, dayanışmasını, özgürlüğünü, onun yaydığı umudu hep birlikte teneffüs ettik. Bunun için her zaman biz de Gezi’deydik dedik.

Bu büyük sevinci içlerine sindiremeyenler, ilk günden başlayarak, onu yalan ve iftiralarla karalamaya, en meşru haklarımızı hayata geçirdiğimiz bu büyük eylemi suçlu ilan etmeye kalktılar. 

Buna karşılık, Geziden bir suç çıkaramazsınız dedik.

İçlerinde büyüyen korku nefrete, giderek bir intikam duygusuna dönüştü. Mahkemeler kurdular.. ne bir suç … ne de suçlu bulabildiler. Ama bir kez karar vermişlerdi ve sonuçta bu ülkenin insanlarına umut olmuş bu eylemi mahkum etmek üzere istedikleri kararı verecek bir mahkeme kurdular. 

Hep birlikte, Geziyi Yargılayamazsınız dedik.

Her kararı, her eylemi baştan sona açıklıkla, tüm bileşenlerin katılımıyla gerçekleşmiş, her sözü birlikte söylenmiş bu büyük eylemi gerçekleştiren milyonların sevincini bir suç sayıp, bu sözde suçu birkaç kişinin sırtına yüklemek istediler.

Buna cevabımız; bu suçu hep birlikte işledik, oldu ve kendimizi ihbar ettik.

Ve bugün burada Gezi tutsakları için Adalet derken bir kez daha belirtmek istiyoruz; Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri olarak, 12 Mart ve 12 Eylül darbecileri karşısında nasıl boyun eğmediysek, bugünün sivil darbecileri karşısında da boyun eğmeyeceğiz. Bu hukuk tanımayan, insanlarda adalete olan inancı yerle bir eden tek adam diktatörlüğü karşısında, hak, hukuk ve adalet için omuz omuza veren yurttaşlarla birlikte, demokratik bir Türkiye yürüyüşümüzü sürdüreceğiz.

Sevgili Dostlar, bu sabah önce Bakırköy Kadın Cezaevinde sevgili Çiğdem Mater’i, ardından Silivri’de sevgili Can Atalay ve Tayfun Kahraman arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Avukat arkadaşımız aracılığı ile burada sizlerle paylaştığımız düşünce ve duygularımızı onlara da ilettik. Onların yargılamalar boyunca göstermiş oldukları direnç ve kararlılığın cezaevinde de devam etmekte olduğu bilgisi bizi hem sevindirdi hem de geleceğe ilişkin umudumuzu arttırdı. Avukat arkadaşımız Mehmet Kayagil, izlenimlerini ve arkadaşlarımızın mesajlarını sizinle paylaşacak.. 

Sözlerimi tamamlarken şunu belirtmek isterim. Buradaki varlığımız sayısal olarak az olabilir ancak bu toplanmanın önemi çok büyük. İnanıyorum ki, buradaki varlığımız duvarların arkasındaki direnci yükseltecek, sadece Gezi tutsakları için değil, yurdun birçok bölgesindeki her türden hak ve adalet arayışı ile birleşerek, umudun ve bugünün karanlığına karşı mücadelenin yükselmesine de hizmet edecektir.

Hepinizi bir kez daha saygıyla selamlıyorum.