Askeri Darbelerin Askeri Muhalifleri Derneği (ADAM-DER) tarafından, Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası Karikatür Sergisi Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde açıldı.

Sergi, yine dernek tarafından militarizme karşı mücadele başlığı altında son 3 yıldır yapılan yarışmalardan dereceye giren ve sergilemeye değer görülen eserlerden oluşuyor.

Serginin açılışında konuşan yarışmanın da koordinatörü olan Muhsin Dalfidan, ADAM-DER’in kuruluşu ve amaçlarını anlattı.

Dernek, 12 Mart 1971 ve 12 Eylül 1980 darbe dönemlerinde, hizmete ilişkin [1] bir kusurları olmadığı halde haksız ve hukuksuz olarak darbecilerin keyfi kararları ile ordudan atılan, işkenceden geçirilen, sivil hayatta açlığa ve işsizliğe mahkum edilen askerleri temsil ediyor.

Serginin açılışında konuşan yarışmanın da koordinatörü olan Muhsin Dalfidan,  derneğin tüzüğünde de yer aldığı gibi diktatörlüğe, militarizme ve darbelere karşı, demokrasiyi ve insan haklarını savunmak, insanlık suçlarının önlenmesi ve faillerinin yargılanması için çaba göstermek, demokratik kamusal bilince katkıda bulunmak gibi amaçlarının bulunduğunu ve karikatür yarışmaları ile söz konusu sergiyi de bu amaçla düzenlediklerini dile getirdi.

Haber linki: https://www.evrensel.net/haber/504854/militarizme-karsi-karikatur-sergisi-acildi