II. Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası Karikatür Yarışması’nda ilk beş dereceye giren karikatürler belli oldu. Militarizm ve Milliyetçilik konulu yarışmada birinciliği Tuna Ceylan kazanırken, ikinciliği Oktay Bingöl, üçüncülüğü Altan Özeskici kazandı. Mansiyon ödülleri Arif Demirel ve Hikmet Çil paylaştılar.

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği ADAM-DER tarafından düzenlenen yarışmada kazananlar, 21 Mart Pazartesi günü çevrimiçi olarak düzenlenen toplantıda  açıklandı.

Ödüllerin açıklanması öncesinde bir konuşma yapan Adam-Der YK Başkanı Çetin Ali Nergis, bu yıl yarışma sonuçlarının açıklandığı günlerde insanlığın yeni bir dünya savaşı olasılığını konuştuğunu, kuzey komşumuz Ukrayna’da halkın, ABD ve NATO’nun kışkırttığı milliyetçi bir iktidarın ve yayılmacı Rus saldırganlığının kurbanı olduğunu hatırlattı.

ABD’nin  NATO’yu genişleterek Rusya’yı kuşatmasının yeni bir soğuk savaş dönemini başlattığını, bu saldırgan tutumun bütün dünyada militarizmi geliştirmekte olduğunu, silahlanmayı arttırarak,  dünya halklarını daha fazla yoksulluk ve yıkımla yüz yüze bırakacağını belirten Nergis, bütün bu olumsuzluklara rağmen dünyada emperyalist savaşlara, işgallere karşı direnen, barışın hakim olduğu bir dünya özlemini dile getiren insanların da var olduğunu söyledi.

Darbelere, diktatörlüklere ve militarizme karşı mücadeleyi amaçlayan Adam-Der’in de savaşa karşı barış mücadelesi verenlerin safında yer alarak, bu evrensel isteği, düzenlediği etkinliklerle gündeme taşımaya çalıştığını ifade etti.

Çetin Ali Nergis’in, güçlenen militarizme ve artan savaş tehdidine karşı, Militarizmden Arındırılmış Bir Dünya Ütopyası Karikatür Yarışması’na katılarak bu tehlikenin görünür olmasına katkı sağlayan karikatür sanatçılarına teşekkür ederek tamamladığı konuşmasından sonra ödül kazanan eserlerin dereceleri sırasıyla açıklandı. Birincilik ödülünü kazanan Tuna Ceylan’ın rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı toplantıda yarışmacılar ADAM-DER’in düzenlediği bu yarışmanın anlamına değinerek, katılmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Birincilik Ödülü, Tuna Ceylan

İkincilik Ödülü, Oktay Bingöl

Üçüncülük Ödülü, Altan Özeskici

Mansiyon, Arif Demirel

Mansiyon, Hikmet Çil