Askeri darbeler döneminde ordudan ihraç edilenler tarafından kurulan Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER), 12 Eylül 2020 tarihinde başlamak üzere, Darbelerle Ayrımsız Hesaplaşılmalıdır! Sıkıyönetim Mahkemelerinin Kararları yok hükmündedir!” başlığı altında bir mücadele kampanyası başlatıyor.

Kampanya Koordinatörü Muhsin Dalfidan bir açıklama yayımlayarak kampanya hakkında bilgiler verdi.

27 Mayıs 1960 Darbesi’nden sonra Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam cezasına çarptıran Yüksek Adalet Divanı ve kararlarını hükümsüz hale getiren ve bu kararlardan doğan zararların tazmin edilmesini öngören 7248 sayılı yasanın 1 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Muhsin Dalfidan, sözü geçen yasanın darbelerle hesaplaşma anlamında olumlu bir yasa olsa da, 12 Mart ve 12 Eylül dönemlerindeki Sıkıyönetim mahkemeleri ve kararlarını ortadan kaldırıcı bir sonuç taşımadığı için ayrımcılık yapıldığını ifade etti.

Söz konusu yasanın, darbeler ve darbelerin ortaya çıkardığı sonuçlar açısından ayrımcılık yaptığı için bir mücadele kampanyası yapmaya karar verdiklerini belirten Muhsin Dalfidan, kampanyanın 12 Eylül tarihinden başlayarak 30 Aralık tarihine kadar devam edeceğini söyledi.

“Bizler 12 Mart ve 12 Eylül darbecileri tarafından TSK’dan atılan askerler olarak; darbelerle ayrımsız hesaplaşılarak 12 Mart ve 12 Eylül sıkıyönetim mahkemelerinin kararlarını yok hükmünde sayan yasal düzenlemeler yapılıncaya, dünden bu güne apoletlisiyle ve kravatlısıyla tüm darbelerle hesaplaşılıncaya, demokrasi tüm kurum ve kurallarıyla tesis edilinceye kadar mücadelemizi kesintisiz sürdürmeye kararlıyız.” diyen Muhsin Dalfidan, kampanya kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleştireceklerini belirtti.

Kampanya etkinliklerine 12 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’de İstanbul Kadıköy İskele Meydanı’nda yapacakları basın açıklamasıyla start vereceklerini belirten Dalfidan, yapacakları basın açıklamasına darbe karşıtı bütün yurttaşları davet etti.

Dalfidan, 12 Eylül günü akşamı saat 20.00’de siyasihaber.org haber sitesinde Avukat-İnsan Hakları Savunucusu Ercan Kanar, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü ve Gazeteci-yazar Emekli Üsteğmen, Adam-Der Kurucu Başkanı Rahmi Yıldırım’ın katılacağı “Darbelerle Yüzleşmek: Zorluklar Olanaklar” başlıklı bir canlı yayın programının de gerçekleştirileceğini de belirtti.

 

SiyasiHaber : http://siyasihaber4.org/tskdan-atilanlar-darbelerle-ayrimsiz-hesaplasilmalidir-kampanyasi-baslatiyor