Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER), 12 Mart 1971 askeri darbesinin yıldönümünde yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, 1961 Anayasası ile güvence altına alınan hak ve özgürlükleri yok etmek için düzenlenen faşist darbenin üzerinden 51 yıl geçtiği ancak saldırıların bitmediği belirtildi.

‘1961 Anayasası’nı bu ülkenin insanlarına çok görenlerin, 12 Mart darbesi ile elde edemediklerini, 12 Eylül 1980 darbesi ve 1982 Anayasası ile elde etmek istediği’ belirtilen açıklamada, bugün ise Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında kurulan tek adam rejimi ile devletin tüm kurumlarının yetkilerinin bir tek kişinin elinde olduğu ifade edildi.

‘DARBELERİN ORTAK YANI ÖZGÜRLÜKLERE DÜŞMAN OLMALARIYDI’

Demokrasi ve özgürlük isteyenler ne zaman güç kazansa, emekçiler daha yaşanabilir bir hayat için, daha iyi bir ücret için örgütlenmeye başlasa, gündeme askeri darbelerin geldiğine dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bütün bu darbelerin ortak yanı; ABD ile bağlantılı olmaları, özgürlüklere ve sola düşman olmalarıydı. Türkiye bu darbelerle hesaplaşamadığından, daha sonraki yıllarda 28 Şubat 1997’deki gibi örtülü, 15-16 Temmuz 2016’da açık askeri darbe girişimini ve nihayetinde bir sivil darbeyi yaşadı. İçinde bulunduğumuz 2022 yılı aynı zamanda Türkiye’nin NATO’ya girişinin de 70. yılıdır. Türkiye’nin NATO’ya üyelik süreci, ABD egemenliğine giriş sürecidir. 1971 ve 1980 darbelerinin ABD patentli olduğunu, CIA belgelerinden, ABD ve Türkiyeli yetkililerin ifadelerinden biliyoruz. Darbelerle hesaplaşmak isteyenler, öncelikle ABD-Türkiye ilişkilerini sorgulamalıdırlar. ABD’ye bağımlılıktan kurtulmadan, NATO üyeliğinden çıkılmadan Türkiye ne darbelerden kurtulabilir, ne de savaşlardan”

‘TÜM DARBELERİ LANETLİYORUZ’

Bugün insanların ABD öncülüğündeki NATO’nun bir ülkeyi nasıl felakete sürüklemekte olduğuna tanık oldukları kaydedilen açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, her ne sebeple olursa olsun haklı gösterilemez. Ancak, Rusya işgalini kınayanların, sivil halka yapılan zulme, egemen bir ülkenin işgal edilmesine karşı çıkanların, dönüp bir de kendilerine bakmaları gerekir. Kuzeyde olduğu gibi güney sınırlarımızda da savaş yıllardır devam ediyor” denildi.

12 Mart ve 12 Eylül darbecileri tarafından sol görüşlü oldukları için Türk Silahlı Kuvvetleri’nden atılmış askerler olarak, tüm darbeleri lanetlediklerini vurgulayan dernek, açıklamada son olarak şunları kaydetti:

“Ülkemizin gerçek anlamda demokrasiye ulaşması için ayrımsız tüm darbelerle hesaplaşılması gerektiğini bir kez daha vurguluyoruz. Darbelerin temel hak ve özgürlüklere, emek barış ve demokrasi güçlerine verdiği zararın bilinciyle, her türlü askeri ve sivil darbeye, diktatörlüğe, savaşa karşı olduğumuzu, 12 Mart ve 12 Eylül askeri darbelerine teslim olmadığımız gibi, siyasal İslamcı faşizmin karanlığına da teslim olmayacağımızı bildiriyoruz. ADAM-DER olarak, kültürler ve halklar coğrafyası ülkemizin gerçekten demokratikleşmesi ve barışa kavuşması için, tüm emek, barış ve demokrasi güçleri ile birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz.”

https://www.gazeteduvar.com.tr/adam-der-tum-darbeleri-lanetliyoruz-mucadeleyi-surdurecegiz-haber-1556319